Lista aktualności Lista aktualności

"Poznaj ptaki Polski (...)"

Pasjonatów ornitologii oraz sympatyków przyrody zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi uczestnictwa w ciekawym projekcie edukacji ekologicznej.

RDLP w Zielonej Górze zaprasza na spotkanie organizacyjne dotyczące uczestnictwa w projekcie edukacji ekologicznej pn. "POZNAJEMY PTAKI POLSKI I ZASADY BIORÓŻNORODNOŚCI, SZANUJEMY DZIEŁO STWORZENIA", który uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Myślą przewodnią projektu jest aktywne zaangażowanie młodzieży w prowadzenie obserwacji ornitologicznych w okolicy zamieszkania i/lub miejsca pobierania nauki.

Projekt ma charakter ponadregionalny i obejmuje zasięgiem 8 województw, a w tym woj. lubuskie. Grupę docelową stanowi młodzież w wieku od 11 do 18 roku życia w momencie przystąpienia do projektu.

W projekcie uczestniczą także osoby dorosłe w charakterze animatorów, których jest 18. Okres realizacji projektu: od 2018 do 31.03.2021 roku. Więcej szczegółów odnośnie projektu zostanie omówionych podczas sobotniego spotkania (program poniżej), które odbędzie się o godz. 1230 w sali konferencyjnej (s 510) w budynku RDLP w Zielonej Górze (ul. Kazimierza Wielkiego 24 a).

Animator: Grzegorz Patek- leśnik w Nadleśnictwa Krzystkowice, pasjonat ornitologii i fotografii o tematyce przyrodniczej oraz miłośnik jazzu. Posiada ogromną wiedzę techniczną i praktyczną z zakresu fotografii, czemu dowodzą wystawy fotograficzne w Muzeum Archeologicznym w Świdnicy i wystawy na Uniwersytecie w Białymstoku. Laureat wielu konkursów, m.in. konkursu Lasu Polskiego (przykładowe fotografie w załączeniu).

Osoby, które chciały by już teraz zapoznać się z Animatorem, zachęcamy do wysłuchania leśnego reportażu w programie "Między nami zwierzętami" na antenie Radia Zachód (103 FM)-  już dzisiaj, w ostatnią czerwcową środę, o godz. 2000 leśniczy Grzegorz Patek, dzieląc się swoim doświadczeniem zawodowym i pasją, zaznajomi słuchaczy z własnymi spostrzeżeniami ze świata przyrody. Leśnik postara się przekazać również swoją wiedzę z techniki kompozycji obrazowej i opowie o swoim "malarstwie fotograficznym".

 

PROGRAM

 Sobota 30 czerwca 2018r. - godz 12:30 RDLP w Zielonej Górze (sala 510)

ROZPOCZĘCIE SPOTKANIA

Powitanie zgłoszonych uczestników projektu oraz osób zainteresowanych udziałem w programie edukacji ekologicznej.

Przedstawienie merytorystów: Koordynatora projektu i Animatora grupy "zielonogórskiej"

"Poznajemy ptaki polski (..)"

- prezentacje multimedialne obejmujące zagadnienia organizacyjne i merytoryczne

  1. Cel projektu i założenia projektu.
  2. Charakterystyka grupy docelowej.
  3. Terenowa karta obserwacji ptaków- instrukcja wypełniania.
  4. Oferta edukacyjna i pakiet młodego ornitologa (wyposażenie obserwatora).
  5. Portal przyrodniczy- avesobserwacje.pl
  6. Wybór terenu badań.
  7. Poznaj ptaki Polski i obserwuj.

Część formalno-organizacyjna

Rozdysponowanie pomiędzy uczestników atrybutów obserwatora (odbiór lornetek nastąpi po wypełnieniu przez uczestnika protokołu odbioru). 

Pokląskwa (fot. Grzegorz Patek)

Więcej informacji na temat uczestnictwa w projekcie znajdą Państwo na stronie organizatora (link) oraz zawartych materiałach do pobrania (link).

 

Wodniczka (fot. Grzegorz Patek)

 

Tekst: Ewelina Fabiańczyk, RDLP w Zielonej Górze